Nenoste dieťa, bude rozmaznané. To je jedna z povier, ktorá sprevádza výchovu detí. Myslí sa tým nosenie v šatkách či ďalších nosidlách, ktoré sú stále populárnejšie. Zatiaľ čo, najmä staršia generácia, nie je tomuto trendu veľmi naklonená, psychológovia to vidia inak.

Šatky na nosenie detí sú pomerne drahé, ale príjemné a spoľahlivé

„Telesný kontakt je to najlepšie, čo môže matka svojmu dieťaťu ponúknuť. Nosenie na tele prehlbuje ich vzťah, dieťa je spokojnejšie a lepšie prospieva,“ vysvetľuje psychologička.

V minulom storočí sa spolu s kolektívnou výchovou propagovalo aj vedenie k čo najväčšej samostatnosti dieťaťa. Matky počúvali, že majú nechať svoje dieťa vyplakať a v žiadnom prípade nepodliehať jeho rozmarom.

Lenže novorodenec sa svojím plačom len dožaduje toho, čo ho v maternici obklopovalo. Teda tepla, pevného objatia, tlkotu matkinho srdca a hojdavého pohybov pri chôdzi. Práve to mu poskytuje nosenie. Nosenie  má rovnako ako dojčenie praktický aj psychologický rozmer.

Veď ho udusíte

Ľudia na ulici alebo starší príbuzní, niekedy aj sami rodičia, sa obávajú, že môžu bábätko v šatke alebo babyvak udusiť. S tým nesúhlasí inštruktorka plávania dojčiat Milena Jeřábková, ktorá sama svoje deti nosila.

„Rodičia, ktorí sú zvyknutí mať dieťa blízko pri sebe, dokážu čoskoro rozpoznať jeho potreby a nálady. Je ale pravda, že bábätká v polohe skrčenca hlasno chrápu.“

Prečo je také dôležité sa s bábätkom maznať a chovať ich? Psychologička vysvetľuje: „Dotyk je základným zmyslovým podráždením, bez ostatných zmyslov sa môžeme obísť.“

Nedostatkom týchto podnetov trpia najstaršie štruktúry mozgu, bez dotyku sa dieťa nemôže vyvíjať. Dalo by sa povedať, že bez dotyku by sme zomreli.

Rodičia, ktorí sa rozhodli svoje deti nosiť, budú musieť niekedy odolávať nepríjemným poznámkam, nemali by sa nimi znepokojovať. Oni sú najväčšími odborníkmi na svoje dieťa, a to im možno raz poďakuje za venovanú starostlivosť a získané sebavedomie.

Je šatka ideálnym nosičom?

Technický pokrok minulého storočia takmer odnaučil ženy dojčiť, kočíky vytlačili nosenie detí v šatke. Nosenie je pritom prirodzený prostriedok, ako dať dieťaťu pocit lásky a ochrany.

Čím ďalej častejšie sa možno na ulici stretnúť s rodičmi, ktorí majú namiesto kočíka okolo tela uviazanú šatku a v nej dieťa. Reakcie okolia sa pohybujú niekde medzi nadšením, zvedavosťou a odsúdením.

Klokanka, alebo krosna?

Možno najmenší rozruch vzbudzuje ruksak na chrbte. Deti takto nosila už generácia našich babičiek.

Deti by nemali byť prenášané vo zvislej polohe, kým nelezú a nevedia samé sedieť. To znamená do doby okolo 9 mesiaca. Predtým je nosenie v krosne alebo v kengurke značne zaťažujúci pre chrbticu. Prečítajte si viac aj o zdravom vývoji bedrových kĺbikov.

Proti kengurke sa stavia veľká časť lekárov aj rodičov. Dieťa totiž nie je v kengurke podopreté tak, aby mu nepadala hlavička zo strany na stranu. Z tohto dôvodu sa odporúča nosiť dieťa tak staré, aby hlavu udržalo samo.

Prečo by sme mali deti nosiť?

Nosenie sa odporúča práve kvôli upevneniu kontaktu dieťaťa s matkou.

„Dieťa vďaka pevnému kontaktu s matkou môže vnímať jej reakcie na sociálne okolie, cíti, ako jej bije srdce, ako sa rozpráva s ľuďmi. Samo potom lepšie spozná, ako má reagovať,“ dopĺňa detská psychologička.

Nielenže sa teda dieťa aj rodič cítia dobre po psychickej stránke, nosenie v šatke alebo babyvak má aj niektoré fyzické výhody. Dochádza k celkovému zlepšovaniu svalového tonusu, pretože dieťa musí vyrovnávať zmeny polohy.

Látkový domček

Stále obľúbenejšími nosidlami sú babyvak a šatka. Babyvak je pevne ušité vrecko, do ktorého sa dieťa položí alebo posadí. Povoliť alebo utiahnuť sa dá pomocou veľkej spony.

Šatka je oproti tomu pruh špeciálnej látky dlhý podľa výšky a konštitúcie človeka, ktorý ju používa, najčastejšie sa využíva dĺžka 4,5 metra.

Na rozdiel od babyvaku, kedy váha dieťaťa spočíva len na jednom ramene nosiča, v šatke sa záťaž rozloží rovnomerne.

Prečo stojí babyvak iba 1/3 z ceny šatky?

Látka, z ktorej je vyrobené šatka, musí mať také vlastnosti, aby sa šatka dobre viazala a bola príjemná ako pre dieťa, tak pre rodičov. Musí byť dosť pružná, ale zároveň aj mäkká, aby sa jej okraj nezarezával. Príliš tuhá látka sa ťažko uväzuje, v klzkej dieťa dobre nedrží. “

Nebezpečná výška

Mnoho mamičiek nosí deti aj pri varení, treba však dávať pozor. V polohe na chrbte matky sa dostáva dieťa do výšky, v ktorej sa nachádzajú často nebezpečné predmety – odložený nôž, ťažký popolník, alebo hrniec s vriacou vodou.