Príprava na pôrod

Zdá sa vám, že sa blíži pôrod? Pripravte sa naň fyzicky aj mentálne, zbaľte si tašku do pôrodnice a zachovajte chladnú hlavu.

Ak sa pripravíte vopred, budete mať pri pôrode chladnú hlavu. Vaša pôrodná asistentka vám poradí, ako sa na pôrod pripraviť čo najlepšie.

je veľmi dôležité naučiť sa metódy správneho dýchania a uvoľňovania svalov. Tieto metódy sú užitočné aj pri zotavovaní sa po pôrode a pre udržanie ohybnosti a svalového tonusu.

  • jóga: pomôže vám počúvať vaše telo, bojovať proti únave, nespavosti, úzkosti a svalovej bolesti. Je to výborný spôsob ako zlepšiť dýchanie a svalový tonus.
  • prenatálna haptonómia: rozprávanie a dotýkanie sa bábätka v bruchu. Robí v páre alebo s niekým koho dobre poznáte. Pomôže vám nadviazať prvé väzby, pripraví vás na rodičovstvo a zníži napätie a bolesti v chrbte. Dostanete sa do rozpoloženia, ktoré vám pomôže aj pri samotnom pôrode.
  • sofrológia: je založená na trénovaní relaxácie a bdelosti, je to metóda relaxácie, ktorá vás dostane do stavu podobnému spánku a naučí vás zbaviť sa napätia.
  • príprava v bazéne: voda vás nachvíľu odbremení od ťažkého bruška. Plávaním citlivo spevníte svalstvo, uvoľníte bolesť a napätie v chrbte, zlepšíte cirkuláciu krvi a trávenie.

Na prípravných stretnutiach si môžete s inými budúcimi mamičkami vymeniť zážitky a vedomosti a viesť zaujímavé debaty.

Existujú dve možnosti pôrodu

Prirodzený vaginálny pôrod alebo cisársky rez.

Pri vaginálnom pôrode sa rodí bábätko hlavou napred.  Pôrod sa komplikuje ak sa bábätko neotočí. V prípade, že je bábätko väčšinu času otočené dolu hlavou prebieha pôrod hladko a bez problémov.

Pôrod má viaceré fázy: Odtok plodovej vody, rozšírenie krčka maternice a samotné narodenie. Ak trvajú kontrakcie príliš dlho, alebo ak je ohrozená matka či dieťa, môže sa pôrod umelo vyvolať. Takisto ak je už po termíne predpokladaného dátumu narodenia.

Cisársky rez  je voľbou v prípadoch, kedy je ohrozená matka alebo dieťa. V prípadoch kedy je bábätko zle otočené, alebo ak je panva matky príliš úzka. Dá tak naplánovať  dlho vopred alebo sa o ňom rozhodne v poslednej minúte. Prebieha pod lokálnou anestéziou.