Prvé príkrmy (6-9 mesiacov)

Okolo 6 mesiaca zavádzame do stravy dieťatka inú potravu ako materské mlieko. To však ešte ostáva hlavnou zložkou potravy dieťaťa.

Mlieko je pre dieťa stále hlavnou potravou

Aby boli naplnené výživové potreby dieťaťa tohto veku potrebuje dieťa stále 5 alebo 6 kŕmení denne (približne 700 ml mlieka).

Ak nechcete alebo nemôžete dojčiť poraďte sa s lekárom

Pomôže vám zvoliť vhodnú mliečnu dojčenskú výživu, ktorá pokryje výživové potreby vášho dieťatka.

Rozširovanie jedálnička umožňuje prejsť deťom zo stravy úplne malého dieťaťa na stravu staršieho dieťaťa.  Táto fáza sa začína od 6 mesiaca. Je obdobím intenzívneho rastu a nadobúdania nezávisloti. Dieťa osvojuje základy vyváženého stravovania.

Nové jedlá predstavujte dieťaťu postupne. Váš lekár vám poradí, kedy a aké jedlá do jedálnička zaradiť.

Bábätko prejde z niekoľkých jedál denne na 4 chody denne. Tento vzorec si zachová pravdepodobne až do dospievania. Postupný prechod na jedenie s malou lyžičkou a tuhá strava, budú pre dieťa zdrojom nových podnetov a radosti. Je to prvý krok k vyváženému stravovaniu a budúcemu zdraviu.

Obed je hotový!

Deti sú pripravené učiť sa žuť potravu a narábať s lyžičkou, tanierom a pohárom.

Na začiatku môžete dieťaťu ponúknuť ovocie, zeleninu, povarené a roztlačené na jemné pyré. Vyskúšajte výživu s cereáliami z fľaše. Na začiatku je lepšie nemixovať viacero chutí a jedál dokopy. Dieťaťu predstavujte naraz vždy len jednu novú potravinu a chuť.

S ktorými potravinami začať?

Zelenina s menším obsahom vlákniny, aby bolo dieťa dlhšie sýte: tekvica, zelené fazuľky, očistené cukety, mrkvy, atď. Aby bola konzistencia jemná, budete  musieť zeleninu dobre rozmixovať, v prípade potreby zahustiť zemiakmi.

Ovocie uvarte a rozmixujte ako výživu. Cukor netreba pridávať. Užitočné informácie: ovocie a zelenina obsahujú vysoký obsah stopových prvkov a zdraviu prospešných živín, ako sú vitamíny, vláknina, minerály.

Dojčenské pšeničné kaše v prášku sú zdrojom nových chutí a deťom dodajú v rastovej fáze dostatok energie.Sú dobrým zdrojom extra vitamínov a minerálov, ktoré pokrývajú všetky potreby dieťaťa.

Užitočné informácie: vyhnite sa chladeným mäsovým výrobkom, ktoré sú mastné a veľmi slané. Mäso, ryby, vajcia a vnútornosti sú dobrým zdrojom proteínov. Sú základom pre správny rast a funkciu detského organizmu.

Dieťaťu dávajte piť dostatok čistej vody – počas jedla aj medzi jedlami, bez pridaného cukru.