Bábätko rastie (1-3 roky)

Dieťaťu rastú prvé zuby. Objavilo rôzne chute a zisťuje čo má a nemá rado. Vie samostatne jesť a používať vidličku. Má zrelý tráviaci systém a môže jesť už takmer čokoľvek.

Je na vás, aby ste dieťa naučili základom zdravého stravovania a predstavili mu čo najpestrejšiu škálu výživných potravín.

Doktor na základe rastovej krivky zhodnotí, či sa dieťa vyvíja tak ako má. Podľa toho vám dá rady ako upraviť jedálniček a stravovacie návyky, pre zdravý rast a vývin vášho dieťaťa.

Surová zelenina

Môžete ju pridávať po malých kúskoch, vyberajte hlavne sezónnu zeleninu, tak čerstvú ako sa len dá a spracujte ju čím skôr.

Môže byť pokropená trochou oleja bohatého na omega-3 ako je repkový olej, alebo olej z vlašských orechov. Do jedla nepridávajte soľ, aby si na ňu dieťa nezvyklo.

Užitočné informácie: v surovej zelenine sú zachované všetky vitamíny a minerály.

Zväčšovanie porcií

Mäso: od 9 mesiaca zvyšujte porciu z 15 na 20g (3 čajové lyžičky), až na 25 do 30g v prvom roku (6 čajových lyžičiek) alebo dajte dieťaťu polovicu natvrdo uvareného vajíčka.

Mliečne výrobky: 3 porcie denne.

Asi 500ml mlieka + 1 mliečny produkt od 50 do 125g + 15 až 20g syra.

Detský tráviaci systém je stále citlivý ma mikroorganizmy, preto dávajte  deťom len pasterizované výrobky. Jogurt alebo tvaroh by mali byť úplne bez cukru, prípadne s veľmi malým obsahom cukru: Namiesto toho by mali obsahovať kúsky ovocia.

Po 12 mesiaci už nemusím dieťaťu podávať mlieko pre podporu rastu?

V tomto veku, aj keď je strava dieťaťa podobná tej vašej, ostáva  mlieko pre podporu rastu stále základnou potravinou. Preto je dôležité, aby vaše dieťa vypilo denne aspoň 500 ml mlieka pre podporu rastu.

Užitočné informácie: v tomto veku sa ešte neodporúča piť kravské mlieko, pretože neobsahuje dostatok mastných kyselín, železa alebo vitamínov a obsahuje príliš veľa proteínov.

Obdobie „nie“ 

Vaše dieťa sa dostáva do obdobia, kedy je odmietavé a opozičné: 

nemyslite si, že to je preto, že mu nechutí, čo ste navarili. Iba testuje vašu odolnosť voči jeho odmietaniu. Toto obdobie nepotrvá dlho, zvlášť ak budete dieťaťu ponúkať stále tie isté potraviny, len v inej forme. Využite jeho zvedavosť a buďte mu príkladom, s veľkou chuťou jedzte to isté jedlo ako dieťa. V tomto veku zje dieťa asi všetko, treba však dbať aj na jeho výživové potreby. 

Viac mlieka!

500 ml mliečnej výživy na podporu rastu denne zaistí, že dieťa dostane všetky živiny, ktoré potrebuje a dobrotu, ktorá mu bude skutočne chutiť.

Najlepšia voľba: Detský chlieb alebo cereálie na raňajky dodajú dieťaťu energiu po dlhej prespatej noci. Škrobové jedlá by ste mali ponúkať v každom chode, vo forme obilnín (ryža, krupica), sušené strukoviny, zemiaky, maniok a chlieb. 

Kombinujte ich s porciou zeleniny (1/3 škrobového jedla – 2/3 zeleniny). 

 Ovocie a zelenina v každom chode: ideálne okolo 5 porcií denne, v akejkoľvek forme. Ak si tento dobrý zvyk, osvojí dieťa v ranom veku, ostane mu na celý život.

Mäso a ryby: denná dávka by nemala presiahnuť 30 až 40 g: 

  • kupujte menej tučné druhy, 
  • vyhnite sa údenému mäsu, ktoré je príliš tučné a slané, 
  • ryby by ste mali jesť 2x týždenne, polovica z toho by mali byť ryby s vysokým obsahom esenciálnych mastných kyselín: losos, makrela, sardinky, sleď atď.

Obmedzte: sladkosti.

Nezabudnite pridať do jedla tuky (maslo alebo repkový olej atď.).