Prebúdzanie zmyslov (0-6 mesiacov)

Príroda vie čo je pre bábätko najlepšie: zloženie materského mlieka pokrýva všetky výživové potreby bábätka.

Keď dojčíte, môžete si byť isté, že bábätko dostáva všetko, čo potrebuje.

Výhody materského mlieka

  • Zloženie materského mlieka sa s vekom mení a pokrýva vždy celú škálu živín, ktoré dieťa práve potrebuje.
  • Materské mlieko je šité na mieru krehkému organizmu a nezrelému tráviacemu systému.
  • Vaše mlieko dá dieťaťu protilátky, ktoré podporujú jeho imunitu.

Špeciálna väzba

  • Pri kojení prichádzate s dieťaťom do kontaktu koža na kožu Dieťa sa orientuje podľa dotyku a vône: váš kontakt a vôňa sú pre ne upokojujúce. Zakladá sa vzájomná dôvera.
  • Rozhodujúce sú prvé pokusy: verte svojmu bábätku. Inštinktívne vie ako sa má kojiť. Sací reflex je najsilneší v prvých hodinách po pôrode. Najlepšie je začať hneď po pôrode, aby sa začalo produkovať mlieko. Keď je to pre vás príliš skoro po pôrode, skúste sa zrelaxovať, sama v pokojnej miestnosti.
  • Nájdite si vhodnú pozíciu. Kým sa bradavky prispôsobia kojeniu, môžu byť citlivé. Pocit pri kojení môže byť najprv nezvyčajný a prekvapujúci. Ak počas prvých sekúnd cítite bolesť, vložte bábätku do úst prst a upravte jeho pozíciu. Poraďte sa s laktačnou poradkyňou poradí vám, ako dať bábätko prisať, tak, aby vás to nebolelo.
  • Pohodlne sa usaďte v pokojnej, dobre vetranej, nie príliš teplej miestnosti. Bábätko by nemalo byť rušené okolitými podnetmi. Nedržte ho, vypodložte ho vankúšmi. Malo by ležať oproti vám, tvárou k prsníku, mierne naklonené dozadu, aby sa mu ľahšie prehĺtalo.
  • Bábätko kojte kedykoľvek si vypýta, neznepokojujte sa počtom kojení a trvaním kojenia, najmä nie počas prvých dní. Postupne sa počet kojení ustáli na 8-12 kojeniach denne. Čas kojenia sa môže líšiť, od 10 minút, pre deti, ktoré ¾ vyvrátia, pomalším to trvá hodinku. Bábätko sa bude kŕmiť podľa toho,ako bude mať chuť, a vám sa bude produktovať toľko mlieka, koľko budete potrebovať. Dieťatko nechajte na prsníku, kým cítite, že saje mlieko.
  • Môžete použiť odsávačku v prípade, že sa chystáte byť  počas dňa preč. Majte však na mysli, že mlieko nemôžete skladovať v chladničke viac ako 48 hodín, a to pri teplote max 4°C. Ak ste mlieko zmrazili, nerozmrazujte ho v mikrovlnke, zničilo by to všetky látky, ktoré chránia dieťa pred infekciami.

Strava a kojenie

Jedzte vyváženú stravu a myslite nato, že by ste mali mať o niečo vyšší príjem potravy ako keď ste nekojili. Nie však až taký vysoký ako počas tehotenstva.

Ak ste si počas tehotenstva zvykli dať niečo malé medzi hlavnými jedlami, môžete tak urobiť aj počas kojenia. Ak ste v tehotenstve nabrali kilá navyše, neodporúča sa radikálne chudnúť v období kojenia. Mohli by ste tak pripraviť dieťa o dôležité zložky výživy.

Vynechajte: Alkohol, tabak, rovnako ako sóju a sójové výrobky, ktoré obsahujú fytoestrogény. Tieto zložky majú podobný účinok ako estrogény a ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu.

Vyhnite sa: Jedlám, ktoré majú výraznú chuť a ovplyvnia chuť vášho mlieka. Niektoré deti sú nato citlivé, niektoré nie. Keď budete počas kojenia jesť pestrú stravu, telo dieťaťa bude zvyknuté na tieto potraviny aj v dobe, kedy mu ich začnete dávať ako príkrmy.

Zvoľte: Mliečne produkty (mlieko, jogurt, tvaroh), aby ste sa uistili, že máte dostatočný príjem vápnika.

  • Mäso, ryby, vajcia, majú vysoký obsah proteínov a železa, ktoré si po pôrode potrebujete doplniť.
  • Ovocie a zelenina majú vysoký obsah vlákniny, minerálov a vitamínov.
  • Cereálie (ryža, krupica, cestoviny), strukoviny (fazuľa, šošovica atď.) A zemiaky, ktoré obsahujú sacharidy, minerály, vitamíny a vlákninu.

Tuky: najmä repkový olej a olej z vlašských orechov alebo zmesi viacerých olejov, ktoré sú zdrojom esenciálych mastných kyselín.

Voda: pite veľa vody, keďže materské mlieko sa skladá z veľkej časti z vody, sú požiadavky na príjem vody, počas kojenia, zvýšené.