Chystáme výbavičku

Základné detské oblečenie

3 veľkosti oblečenia potrebné behom prvých 6 mesiacov.

Myslite na to, že novorodenecké oblečenie bude dobré iba deťom s nízkou pôrodnou hmotnosťou ako sú dvojičky alebo skôr narodené deti. Vhodnejšie bude, keď si kúpite veľkosť č. 1. Nekupujte veľké množstvo oblečenia dopredu, stačí vám toľko, aby ste mali v zásobe oblečenie medzi dvoma praniami.

Budete potrebovať hlavne pyžamo, body, vlnený alebo bavlnený svetrík, v závislosti od sezóny, topánočky, ponožky, malý klobúčik, fusák a teplý overal na prvé prechádzky. Na kúpanie budete potrebovať uteráky, prípadne župan.

2 dôležité veci na oblečenie, ktoré zvýšia pohodlie a bezpečnosť dieťaťa:

  • bavlnené body s dlhými alebo krátkymi rukávmi a cvokmi, urýchlia vyzliekanie, bez toho aby ste museli body vyzliekať cez hlavu.
  • vak na spanie bez rukávov: malý spací vak, ktorý sa oblieka na pyžamo, namiesto prikrývky, ktorá je pre bábätko nebezpečná. Môžete zvoliť viacero vrstiev podľa počasia a izbovej teploty.

Nábytok do detskej izby

Ak dodržíte zopár základných opatrení, dieťatko bude vo svojej izbe v  bezpečí. Tá musí byť čistá, a ľahko udržiavateľná:

  • uistite sa, že podlaha je jemná, a na nábytku nie sú žiadne vytŕčajúce, ostré okraje vo výške hlavičky bábätka, ktoré sa začína plaziť.
  • elektrické zásuvky musia byť mimo dosah dieťatka, alebo musia byť vybavené bezpečnostným krytom.
  • vyhnite sa hrubým závesom, rohožkám a kobercom, ktoré by mohli byť živnou pôsou pre roztoče.
  • ak ste izbičku renovovali, urobte tak niekoľko týždňov pred narodením. Aby sa stihli z maľovky a nábytku odvetrať toxické látky.

Kolíska alebo detská postieľka?

Kolísku budete môcť používať do troch mesiacov dieťaťa. V postieľke bude môcť spať do 2-3 rokov.

Kolísky a detské postieľky musia byť stabilné a musia spĺňať prísne bezpečnostné štandardy

  • ak sú v nich od výroby návlečky, určite sa budú dať sňať a oprať.
  • v prípade, že má postieľka zábradlie, medzera medzi jednotlivými tyčami musí byť široká asi 45 – 65 mm.

Matrac musí byť rovnakej veľkosti ako postieľka, aby dieťa nespadlo do medzery. Na matrac dajte igelitovú podložku a na ňu plachtu, ktorá ho ochráni pred znečistením. Pôrodné asistentky a pediatri vám odporučia, aby ste bábätko nenechávali spať s vankúšom alebo dekou, kvôli bezpečnosti. Mohlo by sa zadusiť.

Ak je to nutné chráňte postieľku  sieťou proti hmyzu.

Prebaľovací pult

Dôležité je, aby bol prebaľovací pult stabilný a dieťa sa o neho mohlo opierať bez toho, aby spadol. Najlepšie je dať ho do kúpeľne, blízko k umývadlu, aby sa vám bábätko ľahko umývalo. Alebo do spálne.

Pre začiatok môžete bábätko kúpať v umývadle, neskôr bude treba kúpiť vaničku.

Sedačky a kresielka

Najdôležitejšia zo všetkých je autosedačka, ktorú budete potrebovať už pri odchode z pôrodnice. Všetky modely sú vybavené bezpečnostnými zámkami. Niektoré z nich sú multifunkčné: dajú sa nosiť v ruke ako košík a pripevniť k sedadlu auta alebo ku kočíku.

Jednoducho povedané , sú určené na prepravu bábätka, z jedného miesta na druhé . Ich nadmerné používanie môžete spomaliť motorický vývoj bábätka.