Zdravá a fit

doktori a pôrodné asistentky budú počas celého tehotenstva sledovať správny vývin vášho tehotenstva. Vysvetlia vám možné riziká a opatrenia ako sa im vyhnúť. Budú vás podporovať počas celého tehotenstva.

Na poradni ide o bežné vyšetrenia, počas ktorých doktor sleduje a kontroluje správny priebeh vášho tehotenstva.

Prvé prenatálne vyšetrenie

Prvé ultrazvukové vyšetrenie absolvujete pred koncom tretieho mesiaca. Do poradne budete chodiť  každý mesiac až do 8 mesiaca.

Čo sa sleduje?

Vaša váha a krvný tlak.

Odoberá sa vzorka moču na vyšetrenie bielkovín v moči (albumínu) a cukru (glukóza), aby sa podchytili možné problémy v spojitosti s obličkami alebo cukrovkou.

Počas prvej návštevy lekár zmapuje okolnosti vášho tehotenstva a dostanete prvé rady a ďalšie inštrukcie.  Dostanete otázky ohľadom vášho  zdravotného stavu a prekonaných chorôb, vás a vášho partnera. Opýtajú sa vás na váš životný štýl a životné prostredie.

Odoberú vám malú vzorku krvi. Lekár vám skontroluje hladinu krvného cukru (glykémiu) a hladiny železa (feritín). Identifikuje vašu krvnú skupinu a skontroluje, či ste očkovaná proti konkrétnym chorobám (toxoplazmóza, rubeola).

Prvý ultrazvuk sa robí v 12 týždni od vašej poslednej periódy

Lekár vypočíta:

  • začiatok tehotenstva
  • pravdepodobný dátum pôrodu

Monitoruje:

  • celý vývoj vášho tehotenstva
  • rast a vývin plodu

Počas tohto prvého vyšetrenia sa vyšetruje nuchálna translucencia. Je to jeden z faktorov, ktorý hrá rolu pri downovom syndróme.

Predtým, než všetkým oznámite, že čakáte dieťatko, odporúčame, aby ste si počkali na výsledky prvého ultrazvuku. Druhé vyšetrenie absolvujete vo 4 mesiaci. Na pravidelných vyšetreniach sa meria maternica, kontroluje sa krčok maternice a počúva sa srdce bábätka.

Druhé ultrazvukové vyšetrenie v 4. mesiaci

Ide o bežné vyšetrenie, kedy vám lekár meria maternicu, skontroluje krčok maternice a sledujte tep bábätka.

Tretie prenatálne vyšetrenie v 5. mesiaci

Toto prenatálne vyšetrenie prebieha podobne ako predošlé vyšetrenia.

Ultrazvuk je naplánovaný na  22. týždeň od vašej poslednej menštruácie. Lekár sleduje telesnú štruktúru a odchýlky vo vývoji a formovaní orgánov (konkrétne vo vývoji srdca). Rast monitoruje meraním priemeru hlavy a brucha. Podľa toho vie posúdiť, či je bábätko zdravé a správne sa vyvíja.

Štvrté prenatálne vyšetrenie v 6. mesiaci

Je podobné ako dve predchádzajúce. Zahŕňa ďalšie krvné vyšetrenie na skríning žltačky typu B a nízkej hladiny železa. Doktor počúva srdcovú aktivitu bábätka, sleduje jeho vzhľad a prvé známky aktivity v maternici.

Piate prenatálne vyšetrenie v 7. mesiaci

Prebehne opätovná kontrola všetkých parametrov: váha, krvný tlak, výsledky krvných a močových testov, vyšetrenie krčka maternice a meranie maternice.

Šieste prenatálne vyšetrenie v 8. mesiaci

Prebieha ako predošlé vyšetrenia. Tretí ultrazvuk je naplánovaný na 32. týždeň od vašej poslednej menštruácie. Pôrod sa blíži a priebeh vyšetrenia je rovnaký ako počas predošlých dvoch ultrazvukov.

Na každom ultrazvuku dostanete snímky bábätka, ktoré si môžete vziať so sebou domov. Budete mať prvú “fotografiu” a aspoň malú predstavu o tváričke bábätka.

Siedme prenatálne vyšetrenie v 9. mesiaci

Príprava na pôrod. Doktor vyšetrí tvar a rozmery panvy, skontroluje podmienky v maternici, pozrie ako je bábätko otočené a popočúva jeho tep. Na základe týchto parametrov sa s lekárom dohodnete na najvhodnejšej forme pôrodu.


Upravte svoje životné prostredie

  • ak ste tak ešte neurobili, prestaňte fajčiť. Poproste ľudí z okolia, aby nefajčili vo vašej blízkosti: aj pasívne fajčenie je pre plod škodlivé.
  • každý deň vetrajte aspoň 15 minút, zbavíte sa tak mikróbov a vlhkosti.
  • odstráňte všetky páchnuce a aromatické prípravky, nečistoty a čistiace prostriedky do domácnosti. Skontrolujte či funguje vetranie a či efektívne odvádza vlkosť a pleseň.
  • vyhnite sa používaniu aerosólov akéhokoľvek druhu (osviežovače vzduchu, insekticídy atď.), ktoré sú zdrojom škodlivých chemikálií.
  • keď idete pred príchodom bábätka renovovať a robiť dekoračné práce, hľadajte farby, koberce a nábytok bez VOC (prchavých látok), ktoré sú vysoko alergénne.
  • vyberte si posteľné prádlo, ktoré neudržiava prach ani roztoče.
  • aj keď nepriaznivý vplyv Wi-Fi a mobilných telefónov na plod nebol preukázaný, nenoste telefón vo vrecku. Obmedzte dĺžku telefonických hovorov a zo spálne odstráňte telefóny.

Skontrolujte svoje okolie

  • vyhnite sa priamemu kontaktu s chorými a potenciálne infikovanými ľuďmi, vyhnete sa tak nemocnici.
  • zvyknite si dôkladne umývať ruky (aspoň 20 sekúnd). Poproste svoje okolie, aby si tiež dôkladne umývalo ruky.

Sledujte svoj zdravotný stav

  • neberte žiadne lieky bez predošlej konzultácie s lekárom. Patria sem aj lieky, ktoré užívate bežne: Lieky proti kašľu, tabletky, čípky, rastlinné prípravky, esenciálne oleje atď. Aj tie najprírodnejšie liečivá, ktoré považujete za bežné, samozrejmé, a neškodné, môžu pre plod v tehotenstve predstavovať určitý risk.
  • pozorne si prečítajte príbalovú informáciu a letáky k liekom: mnohé z nich nie sú vhodné pre tehotné ženy.
  • vyhnite sa vakcinácii, ak vám ju váš lekár vyslovene nepredpísal.
  • ak potrebujete ísť na roentgen, oznámte personálu, že ste tehotná: žiarenie je v priebehu ranného tehotenstva veľmi škodlivé. Dostanete olovenú zásteru, ktorá ochráni vaše brucho aj bábätko pred roentgenovými lúčmi.


V súvislosti s nevoľnosťami a únavou, prežívajú tehotné ženy rôzne druhy nepohodlia. Niektoré trvajú len krátko, iné vám znepríjemňujú život pomerne dlho. Poraďte sa s vašim lekárom, ako by vám mohol pomôcť zmierniť vaše celkové nepohodlie.

Veľa sa potím, čo mám robiť?

Tehotenské hormóny stimulujú potné žľazy. Najviac sa potia miesta s vyšším podkožným tukom (podpazušie, hrudník).

Vyberte si pH neutrálne mydlo. Noste bavlnené prádlo. Zvoľte deodorant bez parabénov alebo vyskúšajte mastenec. Nechajte si poradiť od  vášho lekára.

Trápi ma pálenie záhy a reflux tráviacich kyselín

Ide o veľmi častý problém, ktorý môže mať dve príčiny:

  • hormonálnu: progesterón, hormón, ktorý sa v tehotenstve vylučuje vo veľkých množstvách, môže zhoršovať vaše trávenie.
  • fyzickú: na konci tehotenstva tlačí maternica na žalúdok, čo môže viesť k refluxu.

Ako predchádzať páleniu záhy a tráviacim ťažkostiam?

  • po jedle si nechoďte hneď ľahnúť, večer jedzte menšie porcie a spite s hlavou mierne vyvýšenou.
  • vyhnite sa kyslým jedlám (nakladačky, ocot, citrusové ovocie, atď.), stimulantom (káva, čaj), perlivým nápojom, a jedlám s vysokým obsahom tuku.

Ak máte pochybnosti, poraďte sa s lekárom.

Potrebujem chodiť stále na toaletu, čo mám robiť?

Počas prvého trimestra, je časté močenie prvým príznakom tehotenstva a súvisí s hormonálnymi zmenami.

Počas tretieho trimestra, súvisí časté močenie s rastúcim tlakom maternice na močový mechúr a pohybmi bábätka.

Určite preto neobmedzujte príjem tekutín: je veľmi dôležité, aby ste boli sústavne hydratovaná. Ak ste častejšie smädná, vaše bunky trpia, a trpí aj bábätko. Počas dňa vypite aspoň 1.5 litra vody.

Mám zápchu

Tento problém je hlavne fyzický. Maternica sa zväčšuje, tlačí na črevá a obmedzuje tráviace pohyby.

Progesterón, hormón, ktorý sa počas tehotenstva produkuje vo veľkých množstvách, môže narušovať trávenie. Počas tehotenstva viac sedíte, menej sa hýbete, čo môže viesť tiež k zápche.

Pite veľa vody (obohatenej o magnézium). Zvýšte príjem potravín bohatých na vlákninu (zelenina, ovocie, celozrnné potraviny, atď.).

Buďte aktívnejšie. Ak nie ste príliš unavená, každý deň venujte pol hodinu chôdzi, ktorá problém so zápchou vyrieši. Môžete sa poradiť aj s vaším lekárom.

Cítim ostrú bolesť v podbrušku, ako keby som mala dostať menštruáciu, je to nebezpečné?

Tento typ bolesti je pomerne znepokojujúci. Na začiatku tehotenstva je spôsobený zmenami  v maternici.

Na konci tehotenstva, keď sa blíži pôrod, spôsobujú bolesť rozostupujúce sa panvové kosti. Pokúste sa relaxovať a doprajte si veľa odpočinku. Keď bolesť pretrváva poraďte sa so svojím lekárom.

Krvácam, je to nebezpečné?

Tento druh nepravidelného a slabšieho krvácania sa vyskytuje v priebehu prvých týždňov tehotenstva. Nenechajte sa znepokojiť, takéto krvácanie nie je vo väčšine prípadov nebezpečné.

Objavuje sa v období, kedy ste zvykli mať termín periódy. Krvácanie je spôsobené vrastaním vajíčka do steny maternice. Ak máte obavy, konzultujte svoj stav s lekárom.

Mám kŕče a bolia ma svaly, čo mám robiť?

Kŕče sa objavujú najčastejšie v noci, v druhom trimestri tehotenstva. Môžu byť spôsobené obehovými problémami alebo nedostatkom vitamínu B, či vápnika.

Je niekoľko druhov svalovej bolesti: bolesť chrbta, bolesť panvy v oblasti podbruška a bolesť rebier. Sú spôsobené zmenou držania chrbtice alebo sú vedľajším efektom hormonálnych zmien, či nedostatku určitého vitamínu.

Odpočinok bolesti zmierni. Ak bolesť pretrváva, poraďte sa s lekárom.

Mám ťažké nohy, čo mám robiť?

Ide o problém krvného obehu, ktorý majú tehotné ženy pomerne často. Oddychujte s vyloženými nohami, podporíte tak cirkuláciu krvi v celom tele.

Doktor vám môže predpísať sťahovacie pančuchy, ktoré nohy odľahčia a uvoľnia. Vyhnite sa horúcemu kúpeľu a všeobecne vysokým teplotám. Nestojte príliš dlho bez pohybu. Na rozprúdenie krvi je skvelá chôdza alebo plávanie.

Mám časté bolesti chrbta. čo mám robiť?

Tieto bolesti sú spôsobené narastajúcou váhou vášho dieťaťa. Guľaté bruško vás ťahá mimo vaše ťažisko, na ktoré ste zvyknutá.

Dbajte na správne držanie tela: Vyhnite sa vyklenutiu krížovej časti, pokúste sa držať vystretý chrbát, zaťahujte a uvoľňujte panvu, zmiernite tak napätie, v oblasti chrbta.

Nikdy neberte lieky, ktoré vám nepredpísal váš lekár. Ak je bolesť príliš silná, a neznesiteľná, poraďte sa s lekárom.