Mesiac po mesiaci

Počas 36. týždňov tehotenstva rastie bábätko veľkou rýchlosťou. Zo zopár buniek sa vyvinie na priemerných 50 cm a 3,3 kg, ktoré má pri narodení.

Váš lekár, ku ktorému chodíte na prehliadky, vás bude informovať  o tom, ako sa vyvíja bábätko v maternici. Monitoruje všetky zmeny.

Priebeh tehotenstva mesiac po mesiaci

Z vajíčka sa stane embryo a z embrya plod

Vyrastie, vyvinú sa mu všetky orgány a skombinuje sa v ňom genetická informácia oboch rodičov. Bábätko obklopuje plodová voda. Nedýcha ani neje. Všetko čo potrebuje, všetka látková výmena prebieha postredníctvom placenty: prijíma kyslík, zabvuje sa oxidu uhličitého, rastie a vyvíja sa z vašich zásob.

Pre vás je to trochu nepríjemné obdobie

Trpíte rannou nevoľnosťou, ste podráždená, unavemá a ospalá. Buďte trpezlivá, všetko sa dá do poriadku.

1. Mesiac

Vo 4 týždni, vajíčko už vrástlo do steny maternice. Bunky sa rozmnožujú závratnou rýchlosťou. Formuje sa placenta. Z vášho bábätka je už embryo 2 až 5 mm veľké. Neváži takmer nič.

2. Mesiac

V 6 týždni sa bábätku začínajú formovať ruky a nohy. Začína sa tvarovať mozog a oči. V tejto fáze je vaše bábätko plodom. V 8 týždni meria 3cm a váži 3g.

3. Mesiac

Váha bábätka sa strojnásobí a je 4 krát dlhšie. Začínajú sa črtať rysy tváre. Formujú sa orgány (napr.obličky, pečeň, tráviaci trakt). Spevňuje sa chrbtica. Už teraz sa dá rozoznať či to bude chlapec alebo dievča. Bábätko sa začína hýbať, aj keď mama to ešte necíti. V 12 týždňoch meria 10 cm a váži 45 g.

Vaše tehotenstvo je stále badateľnejšie a mení sa váš spoločenský status: Okolie vás vníma ako budúcu mamičku. Vaše bruško sa zaguľatieva a čoskoro budete cítiť pohyby bábätka. Ranné nevoľnosti ustúpia. Vaša pleť sa pigmentuje a na bruchu zbadáte tmavý zvislý pás.

4. Mesiac


Orgány, ako tráviaci systém, sú vyvinuté a začínajú fungovať. Srdce bábätka tlčie dvakrát rýchlejšie ako vaše. Mozog bábätka prechádza intenzívnou fázou vývinu. Tenká pokožka, pod ktorou pulzujú žilky, je pokrytá jemnými chĺpkami. V 16 týždni meria bábätko 19cm a váži okolo 200g.

5. Mesiac


Cítite pohyby bábätka. Jemné kopance zosilnejú, najmä v noci, keď sa snažíte oddychovať. Bábätko prehĺta plodovú vodu a trénuje tak na budúce dýchanie a prehĺtanie potravy. Pokožka ešte nemá podkožný tuk a je zvráskavená. V 20 týždni meria bábätko 25cm a váži okolo 500g.

6. Mesiac


Bábätko začína byť aktívne. Každú pol hodinu urobí 20 až 60 pohybov. Neznamená to, že keď sa narodí bude nepokojné.  Myslite nato, že spí s prestávkami 16 až 20 hodín denne. Keď neucítite pohyb viac ako 24 hodín, poraďte sa s lekárom. Niekedy môžete mať pocit, že bábätko má štikútku. Ide o reflexné pohyby bránice. V 24 týždni, meria bábätko 33cm a váži okolo 870g.

Posledných pár mesiacov môžete byť nedočkavá. Meno vybraté, spálnička pripravená, kufor do pôrodnice zbalený.

7. Mesiac


Zmysly bábätka sa prebúdzajú. Začína cítiť, počuje zvuky, vníma svetlo, chute a dokonca vône. Ako ďalej rastie jeho pohyby začínajú byť presnejšie, zatína päste, cmúľa si palec a reaguje na vaše nálady. Vznikajú medzi vami prvé väzby. Bábätko rozpoznáva váš hlas a hlas svojho otca. Je čas, aby ste mu začali spievať uspávanky. Pesničky, prichádzajúce z vonkajšieho sveta ho upokoja aj v brušku. V 28 týždni meria 37cm a váži okolo 1.5kg.  

8. Mesiac


Pokožka začína byť jemnejšia a telíčko sa zaguľaťuje. Orgány fungujú. Srdce a pľúca sú takisto zrelé. Bábätko mení pozície a hlavičku drží väčšinou smerom dole. V 32 týždni meria 43cm a váži okolo 2.2kg.  

9. Mesiac


Bábätko naberie posledných pár centimetrov a posledné gramy na mäkké časti telíčka, ruky, bruško, nožičky. Časti, ktoré tak pri pôrode nebudú na prekážku. Lebečné kosti ešte nie sú zrastené, preto, aby sa hlavička ľahko dostala cez panvu. V 36 týždni meria bábätko 50cm a váži 3.3kg, prípadne viac.