Nohy človeka nesú po celý jeho život, preto je mimoriadne dôležité nepodceniť ich vývoj už v novorodeneckom veku. S bedrovými kĺbikmi by ste určite mali ísť na kontrolu k odborníkovi, ktorý posúdi, či sa dieťa v tomto smere vyvíja tak, ako má.

Balenie naširoko bolo dlhé roky používané na Slovensku pre správny vývoj bedrových kĺbov u bábätiek od narodenia asi do 5 rokov. Za týmto opatrením stál lekár MUDr. Poštolka.

Kedysi sa na vyšetrenie kĺbikov chodilo s bábätkami až okolo 3 mesiaca života, dnes je to už inak a bábätkám sa vyšetrujú kĺbiky oveľa skôr, takže aj na prípadné problémy dokážu lekári prísť skôr.

V dnešnej dobe je používanie Poštolkových nohavičiek, teda  balenie naširoko, dosť rozporuplnou témou. Niektorí ortopédi na tom trvajú a mamičkám toto opatrenie prikazujú, iní hovoria, že to viac robiť netreba. Kde je teda pravda?

Poštolkové nohavičky ako poistka?

Balenie naširoko sa v podstate robí tak, že bábätku sa na jednorazovú plienku položí ešte látková plienka a previaže sa to tzv. Poštolkovými alebo ortopedickými nohavičkami. Takéto balenie by malo zabezpečiť správne postavenie kĺbikov a predísť ich nesprávnemu vývoju. Poštolkove nohavičky boli u nás dlhé desaťročia povinnou výbavou mamičiek a poctivo sa všetky bábätká balili naširoko.

Základov prevencie aj liečby je preto držanie končatín od seba, teda naširoko, čo my, mamičky, bežne aj robíme a je to potrebné aj u zdravých detí. Je potrebné používať aj Poštolkové nohavičky alebo stačia jednorazové?

„Aj jednorazové plienky sú široké a správne balenie, ale len za predpokladu, že dieťa nemá na ultrazvuku zistený nejaký pozitívny nález. Hlavne prvý mesiac u zdravých detí odporúčame jednorazovú plienku podchytiť Poštolkovými nohavičkami“ odporúča  MUDr. Juraj Popluhár, PhD., MBA., ktorý je primárom Oddelenia pediatrickej ortopédie a vedúcim lekárom Spondylochirurgického oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.

Je to potrebné u všetkých detí?

„Široké“ balenie bolo terčom kritiky mnohých odborníkov, nakoľko podľa nich nebolo správne robiť toto opatrenie u všetkých detí. Poštolkove nohavičky, samozrejme, mali a majú svoje opodstatnenie u detí, u ktorých je predpoklad nesprávneho vývoja kĺbikov.

To sa však pri dnešnej diagnostike dá odhaliť už veľmi skoro, vlastne už v pôrodnici podstúpia bábätká sonografické vyšetrenia kĺbov. Ak sú vyšetrenia v poriadku, bábätká v podstate Poštolkove nohavičky nepotrebujú. Aj tak sa ale mamičky v dnešnej dobe stále stretávajú často s názorom ortopédov, že preventívne je lepšie široké balenie praktizovať.

Zbytočný strach?

V zahraničí o balení naširoko zvyčajne nič nevedia, nakoľko tam takáto prax neexistuje. U nás na Slovensku bola dôvodom širokého balenia zvýšená miera ochorenia kĺbov, takzvaná dysplázia. Ide o vývinovú poruchu, pri ktorej dochádza k nesprávnemu vývoju jamky a hlavice v bedrovom kĺbe.

Toto ochorenie netreba brať na ľahkú váhu a ak sa u dieťatka objavia komplikácie, treba naozaj dodržiavať rady lekára. Vo vážnejších prípadoch sa nosí takzvaná abdukčná perinka alebo Pavlikove remence. Oboje liečebné pomôcky majú prispieť k správnemu vývoju kĺbov u dieťatka. Rôzne kovové dlahy, aké sa používali v minulosti, už v liečbe pri včasnej diagnostike porúch bedra stratili svoje opodstatnenie,“ popísal podrobnejšie spôsob liečby odborník.

K operačným riešeniam môže dôjsť napríklad vtedy, ak má novorodenec kĺbnu jamku bedrového kĺbu vyplnenú mäkkými hmotami, ktoré sú prekážkou k zacieleniu hlavice stehennej kosti. Podľa odborníka je pre úspešný výsledok zákroku vhodné neodkladať ho na neskôr.

Odporúča vykonať operáciu do 6. mesiaca veku dieťaťa. Vďaka včasnej prevencii sa však dá predchádzať poruchám bedrových kĺbov (ak nie sú vrodené) a väčšina bábätiek je aj vďaka pozornosti a predvídavosti mamičiek zdravých.

Ako znie rada na záver od skúseného lekára? „Stačí, ak budú mamičky dodržiavať zásady včasnej prevencie a diagnostiky, to znamená do konca 1. mesiaca veku dajú dieťa vyšetriť klinicky aj sonograficky.“