Dojčenie je prirodzené a hoci to všetky mamičky vedia, nie každá zažije úplne bezproblémové dojčenie. Zvyčajne sa nejaké tie problémy vyskytnú a neraz vedú až k ukončeniu dojčenia a prechodu na umelé mlieko.

Materské mlieko v prvých mesiacoch života zabezpečuje nielen výživové potreby dieťaťa, ale plní aj ochrannú funkciu a pomáha pri správnom formovaní imunitného systému.

Po narodení je imunitný systém dieťaťa ešte nezrelý

“Plnú zrelosť dosiahne až v období puberty. Vzhľadom k faktu, že väčšina imunitného systému sídli v črevách a spomínaná špecifická imunita je získaná, tak môžeme veľa urobiť stravou a režimovými opatreniami pre zdravie nášho imunitného systému.

Práve prvých tisíc dní života, teda obdobie od počatia po druhé narodeniny dieťaťa, je kľúčovým obdobím, keď má strava najväčší vplyv na rozvoj imunity a predpokladov pre celoživotné zdravie,” uviedol imunológ, alergiológ a pediater Miloš Jeseňák.

Materské mlieko má nenapodobiteľné zloženie

Materské mlieko (MM) predstavuje jedinečnú a nenapodobiteľnú substanciu, ktorej pozitívne účinky, ako aj význam pre dieťa v prvom roku života ostali v priebehu storočí nespochybniteľné. Svojím zložením plne rešpektuje požiadavky dieťaťa a adaptuje sa na potreby rastúceho dieťaťa postupnou zmenou zastúpenia jednotlivých zložiek.

Dnes existujú mnohé štúdie, ktoré jednoznačne potvrdili pozitívne účinky materského mlieka a dojčenia (plného, ako aj čiastočného) v prevencii mnohých chorobných stavov, a to jednak v útlom veku, ako aj v neskoršom živote. Materské mlieko a dojčenie zároveň predstavuje významný prostriedok sociálnej interakcie medzi matkou a dieťaťom a prináša mnohé benefity aj pre dojčiacu matku.

Zloženie materského mlieka

Materské mlieko je unikátne a nenapodobiteľné svojím špecifickým zložením, stráviteľnosťou, ako aj obsahom ochranných a rastových faktorov, a že dieťaťu poskytuje ochranu pred infekciami a stimuluje jeho vývin a dozrievanie štruktúr orgánov, najmä mozgu. Rovnako nenapodobiteľný je aj úzky kontakt s matkou pri nosení.

Zdravé donosené dieťa nepotrebuje žiadnu inú potravu, ani iný nápoj, okrem materského mlieka. Materské mlieko nezabezpečuje nielen najlepšiu výživu, ale je aj nenahraditeľným zdrojom ďalších zložiek, ktoré dieťa potrebuje pre správnu adaptáciu na samotný život. Je kedykoľvek prístupné a má vždy primeranú teplotu.

Materské mlieko a kolostrum (prvé mlieko) zabezpečujú adaptáciu novorodenca na nezávislý postnatálny život (po pôrode). Zloženie materského mlieka zodpovedá meniacim sa nárokom a potrebám adaptujúceho sa novorodenca a dojčaťa. Mení sa v priebehu prvých dní – prvé mlieko, prechodné a zrelé mlieko (prvých 4 až 5 dní, prechodné od 5. do 14. dňa a zrelé mlieko po 14. dni).

Mení sa v priebehu jedného dňa i jedného dojčenia – predné mlieko je redšie ako zadné mlieko, je bohaté na bielkoviny, laktózu a ostatné živiny a je aj dostatočným zdrojom vody, zadné mlieko je zdrojom energie, je bohaté na tuky, a preto je dôležité nechať dieťa dostatočne dlho piť pri jednom prsníku. Cukry a tuky sú variabilnými zložkami materského mlieka, kým bielkoviny sú jeho stálou zložkou.

Dostatočne dojčené dieťa

má denne 6-8 pomočených plienok

Hlavné zásady dojčenia

 • podporovať dojčenie bez obmedzovania dĺžky a frekvencie
 • spočiatku dieťa pije veľmi často (12 – 15x za deň), približne po 6 týždňoch sa v dojčení dostaví určitá pravidelnosť
 • platí zásada – dojčiť tak často a tak dlho, ako si dieťa žiada
 • najčastejšou príčinou odstavenia dieťaťa je nedostatočné sebavedomie matky, obavy z nedostatku mlieka a predčasné zavedenie umelej výživy
 • aby dieťa vypilo dostatok zadného tučného mlieka, odporúča sa po prepustení z pôrodnice dojčiť v priebehu jedného dojčenia len z jedného prsníka
 • po dojčení nie je nutné mlieko pravidelne odstriekavať, opodstatnené je len v prípade prebytku mlieka v prsníkoch
 • hmotnostná krivka dojčeného dieťaťa nemusí mať trvalo stúpajúci trend a hmotnostný prírastok nie je jediný ukazovateľ prospievania dieťaťa
 • dostatočne dojčené dieťa má 6 až 8 pomočených plienok denne, prvé 4 týždne 2 až 4 stolice denne s neskoršou možnosťou niekoľkodenných absencií
 • menej pomočených plienok, hnedá páchnuca stolica s hlienom spolu s plochou hmotnostnou krivkou a nepokojom dieťaťa svedčia o nedostatku mlieka. Bezpečný spôsob, ako tvorbu mlieka opäť zvýšiť, je častejšie prikladanie k obom prsníkom v priebehu jedného dojčenia a časté dojčenie v noci, keď je sekrécia hormónu prolaktínu najväčšia
 • dojčiaca žena by mala dodržiavať zásady správnej výživy, nie je nutné zvyšovať kalorickú spotrebu
 • matka môže dojčiť i v prípade horúčkového stavu, pretože dojčenie v priebehu ochorenia pre dieťa predstavuje významný zdroj utvárajúcich sa protilátok
 • existuje len malá skupina liekov, ktorá je pri dojčení kontraindikovaná, bežné antibiotiká, lieky proti bolesti ani teplota dieťa neohrozia
 • dojčiaca žena by nemala fajčiť ani piť alkohol. Ak sa cigarety nedokáže vzdať, mala by fajčiť maximálne päť cigariet denne a vždy až po dojčení.
 • dojčenie v priebehu ďalšieho tehotenstva nepoškodzuje matku, dieťa ani plod

Odstavenie si dobre rozmyslite

Ak sa rozhodnete prestať dojčiť alebo začať dieťatko dokrmovať dojčenským mliekom, môže to znížiť vašu schopnosť dojčiť a neskôr zmeniť toto rozhodnutie môže byť nevratné.

V prípade, ak chcete dokrmovať odsatým materským mliekom alebo dokrmovať dojčenským mliekom, respektíve prejsť úplne na mliečnu dojčenskú výživu doporučujeme dojčenskú fľašu DrBrown´s Natural Flow® , ktorá bola navrhnutá tým najpovolanejším – pediatrom.

Ide o jedinečný patentovaný systém optimálneho nasávania vzduchu do fľaše, ktorý eliminuje vákuum a vznik vzduchových bublín. Vďaka tomu u detí výrazne znižuje výskyt bolenia bruška, grckania, odgrgávania a nadúvania.

Fľaša môže pomôcť zlepšiť trávenie

Nový ventilový systém options TM je odporúčaný pre deti od narodenia a poskytuje nasledovné benefity:

 • pomáha minimalizovať ťažkosti s kŕmením
 • eliminuje oxidáciu vitamínov A,C a E
 • podporuje trávenie a pokojný spánok
 • znižuje výskyt koliky, grgania a nadúvania
 • vnútorný prietokový ventil odstraňuje vznikajúci podtlak vo fľaši