Feromóny, hormóny, ktoré matka nasáva ovoniavaním bábätka v nej prebúdzajú materinské a ochraniteľské city voči dieťatku. Čuch je veľmi blízko k centru emócií a pamäte. Vôňa je najkratšia cesta k emócii. Asi to dobre poznáte, keď zacítite konkrétnu vôňu vyvolá vo vás okamžitú a veľmi živú spomienku spojenú s emóciou.

Mama vie podľa vône rozoznať to svoje bábätko od iných

Na oplátku, aj bábätko sa naučí rozoznať svoju mamu podľa vône. Každé bábätko vonia inak, dokonca aj jednovaječné dvojčatá majú inú vôňu. Najviac vonia hlavička dieťatka. Preto je lepšie nechať dieťatko po pôrode vyzlečené. Respektíve zahaliť ho len v nutnej miere. Vzájomný kontakt tela s telom zahrieva dieťa aj matku dostatočne. Stačí prikrývka cez telo bábätka a matky. Samozrejme je to individuálne a iné pri nedonosených deťoch.

Kontakt telo na telo a koža na kožu je zásadný pre vytvorenie pachového vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Tento vzťah sa upevňuje nosením, láskaním, dojčením, akýmkoľvek fyzickým kontaktom.

Dieťa má plne vyvinuté čuchové bunky už od 7-8 týždňa v brušku

Čuch je jeden z prvých zmyslov, ktoré sa bábätku vyvinú. Už v maternici sa naučí ako vonia plodová voda. Bradavky majú rovnakú vôňu ako plodová voda, preto bábätko hneď po pôrode rozozná miesto kde sa má prisať.

Dojčené deti prichádzajú do styku s feromónmi z maminho podpažia

Keď bábätko dojčíte dýcha vôňu vášho podpažia. U chlapcov tieto feromóny stimulujú produkciu testosterónu a ovplyvňujú aj výber partnerky v dospelosti. Chlapci si vyberajú ženu s podobnou vôňou akú mala ich matka.