Proteíny alebo inak aj bielkoviny sú potrebné pre správne fungovanie imunitného systému, sú bazálnou stavebnou jednotkou organizmu. Svoju úlohu zohrávajú pri mnohých vitálnych procesoch, pri výmene buniek. Bielkoviny sú dôležité. Rovnako dôležité je odsledovať aké bielkoviny a v akom množstve dieťatko prijíma.

Konzumácia bielkovín nad rámec metabolických potrieb vedie ku sklonu k obezite

Rast dieťaťa je na bielkovinách absolútne závislý. A dalo by sa povedať, že sa jedná o priamu úmeru. Dieťa však nedokáže spracovať všetky bielkoviny, ak ich prijíma príliš veľa. Tie sa potom začnú ukladať v podobe tukových vankúšikov. Nadmerný príjem bielkovín v potrave sa odrazí aj na celoživotnom nastavení metabolizmu dieťaťa. Príliš veľa bielkovín zároveň zaťažuje ľadviny dieťaťa.

 

Aj preto pediatri neodporúčajú dávať kravské mlieko deťom do 3 rokov. Obsahuje priveľa bielkovín a je pravdepodobné, že ovplyvnia metabolizmus dieťaťa smerom k nadváhe.

Obsah proteínov vo Francúzskom mlieku formule číslo 3 je nižší ako v kravskom mlieku. Presná hodnota proteínov je 2,0 g/100 ml. Toto množstvo je optimálne pre zdravý rast a vývoj dieťaťa.

kúpite TU

Bielkoviny sú rastlinné aj živočíšne. Tie najlepšie sú pochopiteľne v materskom mlieku. Dojčenie je najlepšou ochranou proti obezite v neskoršom veku. Čo však ak dojčiť nemôžete? Bielkovín v materskom mlieku postupne ubúda. V náhradnej dojčenskej výžive sú hodnoty proteínov, samozrejme, stabilné a je dôležité, aby boli primerané.

Čo treba vedieť o bielkovinách

Najlepšie je ak je zloženie a kvalita podávanej bielkoviny čo najviac podobná bielkovine materského mlieka

 

Hladké a bezproblémové trávenie bez kolík a grckania

 

Ľahké vylučovanie pre čo najnižšiu záťaž obličiek

 

Primeraný fyzický a duševný rast a vývoj dieťaťa