Ako vybrať správny náhradný zdroj výživy dieťaťa po ukončení dojčenia? Prečo musí dojčenská mliečna výživa obsahovať skutočné mliečne tuky i vitamíny a prečo nedávať dojčaťu bežne dostupné „krabicové“ mlieko?

Deti, ktoré mama už nedojčí, potrebujú špeciálnu mliečnu výživu 

Podľa pediatrov deti, ktoré mamička prestala dojčiť, potrebujú špeciálne upravenú detskú mliečnu výživu pre daný vek dieťaťa. Deti až do 3 rokov nemajú používať bežné čerstvé či krabicové kravské mlieko. Detský tráviaci trakt nie je pripravený na neupravené, ťažko stráviteľné zložky kravského mlieka, predovšetkým bielkoviny.

Kravské mlieko „rozobrali“ a obohatili o ďalšie potrebné látky

Chýba v ňom aj dostatok vitamínu D, železa, ale aj ďalších živín. Francúzski vedci z firmy Règilait kravské mlieko upravili – „rozobrali“ ho na jednotlivé obsahové zložky a znovu „poskladali“ a obohatili o ďalšie potrebné látky. Tak vznikla aj pokračujúca detská výživa France Lait 3 odporúčaná pre deti od jedného do troch rokov.

Výživa s mliečnym tukom sa ľahšie trávi a deti lepšie spia

Upravený pomer bielkovín kazeín/srvátka: 60/40 v mliečnej výžive France Lait 3 dieťa dostatočne zasýti, pričom nezaťažuje jeho tráviaci trakt. Vysoká hodnota mliečneho tuku, ktorý je významným zdrojom energie a je dôležitý pre vstrebávanie vitamínov A, D, E a K, sa približuje zloženiu tukov v materskom mlieku. Mliečne tuky v dojčenskej mliečnej výžive zabezpečujú nielen lahodnú chuť, ale aj:

  • maximálnu vstrebateľnosť a využiteľnosť prijatých živín
  • zdravý vývoj mozgu a zraku
  • ľahké trávenie, bez plynatosti, nadúvania a grckania
  • silné, nelámavé kosti a zdravé zuby
  • aktívnu tvorbu energie a podporu tvorby omega-3 mastných kyselín, ktorá patria medzi esenciálne nenasýtené mastné kyseliny a telo si ich nevie vyrobiť samo. Ich jediným zdrojom je potrava a sú dôležité pre
  • riadenie a súhru životných procesov v organizme
  • správnu funkciu bunkového delenia, kardiovaskulárneho a nervového systému, posilnenie imunity
  • podporu kognitívnych funkcií, procesu zapamätania si
  • správny mentálny vývin

Väčšina mliečnych výživ obsahuje len rastlinné tuky

Francúzske mlieko s mliečnymi tukmi zásobuje dieťa väčším množstvom omega-3 kyselín. Mliečna výživa France Lait 3 obsahuje navyše prebiotiká – fruktooligosacharidy potrebné pre zdravé trávenie, správne zloženie črevnej mikrobiálnej flóry a na podporu imunitného systému.

Vyvážené zloženie s obsahom vitamínu D3 a železa pozitívne ovplyvňuje rast a zdravý vývoj dieťaťa a jeho plnohodnotný spánok. Podľa najnovších poznatkov práve vitamín D3 patrí k látkam, ktoré modulujú obranyschopnosť organizmu. Nové znalosti potvrdili jeho dôležitú úlohu pri budovaní imunity a celkovej odolnosti dieťaťa.

Vitamín D3 podporuje v imunitných bunkách tvorbu vlastných antibiotických bielkovín a zvyšuje schopnosť imunitného systému zabíjať choroboplodné zárodky. Udáva sa napríklad, že deti s deficitom vitamínu D3 majú väčší sklon k infekciám horných dýchacích ciest počas prvého roka života. Obsah železa v mliečnej výžive France Lait 3 podporuje správny mentálny vývin detí, keďže nedostatok tohto minerálu môže viesť k dlhotrvajúcemu kognitívnemu deficitu a poruchám správania sa detí.

Komisia OSN pre výživu(FAO) upozorňuje, že na príjem hodnotnej výživy s obsahom mliečnych tukov, vitamínu D3 a železa je u detí potrebné zvlášť dohliadať najmä v čase do 24. mesiaca ich veku. Práve v tomto období je príjem kvalitnej výživy mimoriadne dôležitý, pretože je rozhodujúci aj pre ďalší zdravý rast a vývoj dieťaťa zohráva kľúčovú úlohu pre jeho celkové zdravie v dospelosti!

500 ml mlieka France Lait 3 na podporu zdravého vývoja dieťaťa obsahuje:

91 % odporúčanej výživovej dávky železa

82 % odporúčanej výživovej dávky vitamínu C

100 % odporúčanej výživovej dávky kyseliny linolovej

61 % odporúčanej výživovej dávky kyseliny linolénovej

100 % odporúčanej výživovej dávky vápnika

80 % odporúčanej výživovej dávky železa vitamínu D

Čerstvé kravské mlieko podávajte deťom až po 3 roku

Tráviaci trakt je až v tomto období dostatočne vyvinutý a pripravený na jeho trávenie. Podobne, ako aj na ďalšie postupne odporúčané potraviny. Zároveň je potrebné dbať o príjem esenciálnych mastných kyselín omega-3vitamínu D, najlepšie v prírodnej forme (napríklad omega-3 rybí tuk či vitamín D3 Jamieson), ktoré podporujú zdravý vývoj kostí a zubov, mozgovú činnosť a imunitu detí.