Deti sú fantastickí imitátori. Čo je úžasná schopnosť, ale úskalie pre rodiča. Musíme sa strážiť  každej životnej situácii lebo veľký brat vás stále sleduje. A napodobňuje.

1. Vyhnite sa malým klamstvám pre “dobro” veci

Deti sa to naučia. Ešte nevedia dosť dobre rozlíšiť kedy ide o malé klamstvo a kedy radšej vyjsť s pravdou von.

2. Bude to naše malé tajomstvo

Tajomstvo pred druhým rodičom znižuje jeho autoritu. DIeťa si začne myslieť, že nehovoriť pravdu a zatajovať informácie je vo vzťahoch, nielen, v rodine bežné a normálne.

3. Tablet, mobil, televízia

Keď sami presedíte pol dňa pred televíziou, nechcite od dieťaťa, aby sa išlo hrať na záhradu, alebo rozprávať s ľuďmi. Naozajstné detstvo sa dá zažiť iba mimo monitora.

4. Zatrpknutý a nahnevaný rodič

Je veľa vvecí, ktoré vás cez deň nahnevajú. No skúste ich predýchať, odkomunikovať, vzdiaľte sa od nich. A neprenášajte ich na deti. Budú sa rozčuľovať rovnako ako vy. Na všetko.

5. Klebety

Deti nerozlišujú medzi vhodným a nevhodným, takže keď klebetíte o kamarátke a najbližšie sa s ňou stretnete, môže sa stať, že sa o sebe dozvie viac ako by chcela.

6. Pre dieťa ste boh a máte pravdu vo všetkom

Dieťa nemá zrelú osobnosť ani dostatok skúseností nat, aby malo vlastný názor. Preto má rodičov, na ktorých sa absolútne spolieha a verí im. Nikdy sa pred dieťaťom neponižujte. Aj keď veci nejdú najlepšie, zachovajte si tvár a sebaúctu. Dieťa učíte hodnote človeka ako takého.

7. Hádky nikomu nepomáhajú

Aj keď občas máte chuť na seba s partnerom kričať, nerobte to. Tento zlozvyk ventilácie duševnej frustrácie totiž dieťa veľmi ľahko pochytí a bude pokladať za prirodzený. Hádka pritom konflikt nerieši len ho prehlbuje a ešte viac nafukuje. Choďte príkladom a ukážte svojmu malému tú správnu cestu.

8. Ak príde domov len telo rodiča a duša ostáva pri problémoch

Deti nevedia, deti cítia. A to oveľa lepšie ako my dospelí. Keď ostávate hlavou v práci aj keď práve čítate roprávku na dobrú noc sa skrátka nepočíta.

9. Keď spolu, tak poriadne

Keď už máte konečne na dieťa čas, vymyslite priadny program. Zážitky, na ktoré dieťa bude spomínať s ním musíte prežiť dnes.

10. Niekedy nechajte život plynúť

Zdá sa vám, že bez vás padne svet. Zodpovednosť je veľká a doba ťažká. No predstavte si, že máte 80 rokov. Načo budete spomínať a čo bude pre vás dôležité vtedy? Zastavte sa a nájdite si prežiť detstvo s vlastným dieťaťom.