GER sa vyskytuje u 40 % detí do 4 mesiacov. V odborných publikáciách sa uvádza, že pokiaľ dojča do 1 roka vyvráti po dojčení menej ako 1 čajovú lyžicu, je všetko v poriadku. Ak vaše bábätko grcká viac, poraďte sa s vaším pediatrom. Pokiaľ dieťa normálne prospieva, neprijímajú sa v prvom roku iné opatrenia, okrem polohovania a potrebného času na odgrgnutie.

Aké sú najčastejšie príznaky refluxu?

  • vracanie po jedle
  • pálenie záhy, plynatosť, bolesť bruška
  • podráždenie dieťaťa
  • problémy s jedlom
  • zakuckávanie sa a časté čkanie, zachrípnutý hlas
  • neprospievanie
  • opakované zápaly priedušiek a pľúc

Tieto príznaky sa zvyčajne nevyskytujú všetky naraz u jedného dieťaťa.

Aká je príčina GER dojčiat a detí?

GER je spôsobený samovoľným návratom obsahu žalúdka späť do pažeráka, a niekedy až do úst. Príčinou je nezrelosť funkčného zvierača medzi pažerákom a žalúdkom, ktorý sa vyvíja až do prvého roku života. U starších detí je reflux zvyčajne spôsobený zlou koordináciou tráviaceho traktu. Deti sú väčšinou inak zdravé.

Môže dieťa z GER vyrásť?

Do 6 až 8 mesiacov reflux výrazne ustupuje a cca 90 % detí z GER do 1 roka vyrastie. Vo väčšine prípadov sa stav spontánne upraví najneskôr do 18 mesiacov. Ak nie, je nutná odborná liečba.

Ako sa diagnostikuje gastroezofageálny reflux?

Keď dojča vracia takmer po každom jedle a nemá iné problémy, možno s veľkou pravdepodobnosťou určiť diagnózu. Vyšetrením vhodným pre toto ochorenie je ultrazvukové vyšetrenie, pretože dieťa zbytočne nezaťažuje. Ďalšou metódou je meranie pH (pH-metria). V niektorých prípadoch je potrebné urobiť endoskopické vyšetrenie.

Ako sa lieči reflux u detí?

1.) Vytvorte zvýšenú polohu za bdelého stavu  v kočíku a postieľke 60°, pri spánku je vhodný sklon v 20-30 stupňovom uhle (podložte pod dieťatko matrac alebo dvihnite na jednej strane nožičky na postieľke).       

2.) Dieťaťu  podávajte menšie dávky jedla v častejších intervaloch. 

3.) Po jedle nechajte dojčaťu čas aj 30 minút na odgrgnutie. Sú deti, ktoré počas dojčenia či pitia z fľaše potrebujú odgrgnutie veľmi často – aj každé 2 až 3 minúty. Zvyčajne to zistíte podľa toho, že dieťa počas pitia chvíľami hlasno plače a odvracia sa. (Takáto reakcia môže mať však aj iné príčiny: mliečko tečie pomaly alebo naopak – prirýchlo, dieťa trápia kolikovité bolesti bruška…) 

4.) Môže pomôcť ak mlieko zahustíte, najlepšie po dohode s pediatrom. Potravu je môžete zahusťovať rozmixovaným vareným zemiakom.        

FRANCE LAIT AR  bolo špeciálne vyvinuté pre deti s refluxom. Je zahustené múkou zo zrniečok svätojánskeho chleba. Je to prirodzené zahusťovadlo. Potom ako sa v detskej fľaši zmieša s vodou, vznikne stabilný a viditeľný gél, ktorý odoláva hydrolýze (žalúdočnej a črevnej), čím sa predlžuje jeho účinnosť. Nízka osmolalita tohto mliečka uľahčuje trávenie. Mlieko FRANCE LAIT AR patrí medzi dietetické potraviny a sú z časti hradené poisťovňou.

5.) Ak sa príznaky refluxu po týchto opatreniach nezlepšia, lekár vám predpíše lieky pre deti s refluxom. Len vo výnimočných prípadoch je nutné dolný pažerákový zvierač chirurgicky upraviť.

Reflux je asi najčastejšou príčinou dojčenských kolík

Dojčenská kolika zďaleka neznamená iba bolesti bruška, ako sa donedávna verilo. Problémov, kvôli ktorým dieťa dlho a často plače, je oveľa viac a tzv. trojmesačná kolika je v podstate „krycí“ názov akýchkoľvek problémov, ktoré dojča do veku 3 mesiacov má.