Domov > Výživa v tehotenstve
Cieľom nie je jesť dvakrát viac, ale dvakrát tak kvalitné potraviny. Dôležitá je vyvážená strava, rozmanitý jedálniček a menšie porcie.
Bábätko bude čerpať z vašich zásob v priebehu celých 9 mesiacov vývinu. Musíte mať dostatočný príjem potravy pre bábätko aj pre vás. Súčasne si musíte pripraviť zásoby na kojenie.
Počas ďalších dvoch trimestrov, sa váš apetít zvýši, aby ste pokryli všetky výživové potreby bábätka. Pamätajte nato, že vaše telo, vstrebe všetky prijaté živiny najefektívnejšie ako vie.
Ovocie Zelenina / najmenej 5 kusov denne
Ak sa cítite hladná, dajte si medzi hlavný jedlami niečo malé. Surové alebo uvarené. Čerstvé, zmrazené alebo konzervované.
Počas tehotenstva sa uistite, že je všetko dôkladne umyté a odstráňte všetky nečistoty.
Škrobové potraviny / s každým jedlom a vždy keď ste hladná
Keď cítite hlad, uprednostnite celozrnné pečivo, alebo celozrnný chlieb. Jedzte rozmanité šrobové potraviny: ryžu, cestoviny, krupicu, pšenicu, kukuricu, zemiaky, šošovicu, sušené fazule, cícer, atď.
Počas tehotenstva obmedzte sójové jedlá na maximálne jedno denne.
Mliečne výrobky / 3 denne
Voľte rôzne výrobky. Preferujte prírodné produkty a produkty, ktoré sú bohaté na kalcium, a je v nich málo tukov a soli: Mlieko, jogurt, tvaroh atď.
Počas tehotenstva jedzte syr vyrobený len z pasterizovaného mlieka, a roztierateľný krémový syr.
Mäso, ryby, vajcia / jedenkrát alebo dvakrát denne
V menších množstvách ako prílohy, zelenina alebo škrobové jedlá.
Mäso: zvoľte rôzne a menej mastné druhy mäsa (teľacie kotlety, kuracie mäso, mleté hovädzie mäso s 5% tuku)
Počas tehotenstva:
Ryba: minimálne dvakrát týždenne, vrátane aspoň 1 mastnej ryby (losos, makrela, sardinky, atď.). Jedzte rôzne druhy rýb. Doma rýchlo pripravíte rôzne druhy jedál zo surových vajec. Vyhnite sa studeným mäsovým výrobkom ako je sekaná, paštéty, želatínovým výrobkom, surovému mäsu, údenému a marinovanému mäsu (aj keď je dobre uvarené), surovým mušliam a surovým alebo údeným rybám.
Uistite sa, že mäso a ryby sú dobre uvarené.
Pridané tuky / Znížte spotrebu
Voľte radšej zeleninu (olivový olej, repkový olej, atď.) obmieňajte ich. Obmedzte živočíšne tuky.
Počas tehotenstva a kojenia, sa neodporúča konzumovať fytosterol, bohatý na margarín.
Sladkosti / Znížte spotrebu
Obmedzte sladené nápoje (likéry, perlivé nápoje, ovocné alebo nektárové nápoje). Obmedzte tučné a sladené jedlá (koláče, múčniky, krémové dezerty, zmrzlinu, čokoládové tyčinky, atď.)
Voda / Koľko len potrebujete
Počas a medzi hlavnými jedlami, fľašková voda. Obmedzte sladené nápoje (likéry, perlivé nápoje, ovocné a nektárové nápoje).
Počas tehotenstva a kojenia sa neodporúča piť alkoholické nápoje.
Soľ / Obmedzte konzumáciu
Používajte jodizovanú soľ. Obmedzte množstvo soli pridávanej do varenia, a do vody v ktorej varíte jedlo, nepridávajte soľ pred ochutnaním.
Obmedzte spotrebu slaných produktov: Slané pochutiny, čipsy atď.
Fyzická aktivita / Najmenej hodinu každý deň
Počas tehotenstva: udržiavajte normálnu fyzickú aktivitu (napr. chôdza, plávanie, atď.), vyhnite sa športom, pri ktorých vám hrozí pád alebo zranenie. Počas tehotenstva sa nevenujte žiadnemu športu súťažne.
Počas tehotenstva a kojenia nezačínajte s novým športom.
ZDROJ: Medzinárodný výživový a zdravotný program
Pre bežnú ženu, ktorá nie je tehotná je denný príjem stanovený na 1800 až 2400 kcal, s ohľadom na množstvo fyzickej aktivity.
Väčšie množstvo jedla pokrýva potreby plodu a zmeny vo vašom tele, ako napríklad ukladanie tukov, zväčšovanie prsníkov, rast maternice a placenty, väčší objem krvi a plodovej vody.
Desiata:
chleba (cca 35g) a 1 porcia syra (cca. 30 – 40g)
1 jogurt alebo 1 tvaroh + 1 kúsok ovocia
1 pohár mlieka, chleba (cca 50g) s malým množstvom masla (10g)
Počas dňa nezabúdajte piť vodu.
Počas tehotenstva je kvalita prijímanej potravy veľmi dôležitá. Uistite sa, že z potravy prijímate dostatok železa, folátov, jódu, kalcia a vitamínu D.
Foláty alebo vitamín B9
Sú dôležité pre vývin nervového systému bábätka. Obsahuje ich ovocie a zelenina, hlavne zelená zelenina ako špenát, brokolica a hlávkový šalát.
Ďalšie zdroje folátov: vlašské orechy, jedlé gaštany, lieskové oriešky alebo cícer.
Ak vaša strava nie je vyvážená môžete brať doplnky výživy, predtým sa však poraďte s lekárom.
Užitočné informácie!
Mrazená alebo konzervovaná zelenina a ovocie majú rovnaký obsah folátov ako čerstvé ovocie a zelenina. Odporúča sa zjesť aspoň 5 kúskov ovocia alebo zeleniny denne.
Železo
Nedostatok železa sa u tehotných žien vyskytuje pomerne často. Počas tehotenstva sa zvyšuje objem krvi a potreba kyslíka. Ak sa chcete vyhnúť chudokrvnosti, treba si udržiavať dostatočne vysokú hladinu železa.
Myslite nato, že železo z rastlinných zdrojov (zo strukovín, cereálií a zeleniny) sa vstrebáva ťažšie ako železo zo živočíšnych zdrojov (v mäse a rybách).
Užitočné informácie: pre zlepšenie vstrebávania železa, jedzte spolu s jedlom vitamín C (citrusy, kiwi, bobuľové ovocie, papričky, atď.). Počas jedla nepite čaj, sťažuje vstrebávanie železa.
Jód
Počas tehotenstva sa zvyšujú požiadavky na príjem jódu. Skvelým zdrojom jódu sú dary mora (ryby, mušle a varené dary mora), dobrým zdrojom jódu sú takisto mrazené alebo konzervované dary mora. Jód sa nachádza aj vo vajciach a pasterizovaných mliečnych výrobkoch.
Užitočné informácie: Zdrojom jódu je aj jodizovaná soľ na varenie a korenie.
Vápnik
O vápniku sa často hovorí, že je na “silné kosti”. Počas tehotenstva je jeho dostatočný príjem naozaj kľúčový. Vyvíja sa kostra bábätka a vy potrebujete dostatok vápnika nato, aby ste pokryli svoje potreby aj potreby bábätka.
Jedzte syr, mlieko a mliečne výrobky a nezabudnite skotrolovať, či sú vyrobené z pasterizovaného mlieka. Sú to najlepšie zdroje vápnika.
Niektoré minerálne vody sú tiež bohaté na vápnik a môžu byť jeho dobrým zdrojom.
Užitočné informácie: jedzte aspoň 3 mliečne výrobky denne. Odporúčame vám striedať rôzne druhy mliečnych výrobkov: mlieko, tvaroh, jogurt, syr, atď.
Vitamín D
V súvislosti s vitamínom D sa málokedy spomína vápnik. Vitamín D hrá kľúčovú úlohu pri naväzovaní vápnika na kosti. Preto je dôležitý pre vývin kostry bábätka.
Na konci tehotenstva sú mamine zásoby vitamínu D aj zásobami bábätka.
Vitamín D je “slnečný vitamín”: 2/3 vitamínu D sa produkujú dopadaním slnečného žiarenia priamo na pokožku.
Užitočné informácie: Vitamín D sa nachádza napríklad v tučných rybách: pstruh, tuniak, sardinky, ančovičky a makrela. O vitamín D sú obohatené aj niektoré mliečne výrobky.
Poraďte sa s lekárom.
Je úplne normálne, priam nutné, že počas tehotenstva priberiete
Množstvo váhy, ktorú naberiete, závisí od stavby vášho tela. Ak priberiete 12 kg ľahko sa po pôrode vrátite na svoju pôvodnú váhu.
Čakáte dvojičky? Priberiete ďalšie 3 až 4 kg
Priberanie môže byť v tehotenstve pomerne nepravidelné. Počas prvých 3 mesiacov možno nepriberiete. Týka sa to najmä žien, ktoré v prvom trimestri trpia nevoľnosťou. Schudnú tak 1 až 2kg. Blížiacim sa pôrodom však naberiete váhu naspäť.
Vypočítajte si svoj index telesnej hmotnosti:
Tvoje BMI je
Powered by BMI Calculator
Chute sú normálne: niekedy nemáte chuť na nejaký druh potravín a na iný, možno neočakávaný, áno (jahody, čokoláda, atď.). 3/4 žien majú počas tehotenstva chute. Tie niekedy zodpovedajú skutočným potrebám tela. Najčastejšie sa vyskytujú v druhom trimestri, prevažne ide o chuť na kyslé jedlá.
Užitočné informácie: Odolávanie vašim chutiam, nemá žiadny negatívny dopad na bábätko.
Chute musíte kontrolovať: obmedzujte ich ak máte chuť na príliš mastné alebo sladké jedlá. Dajte si radšej ovocie, chleba alebo mliečny výrobok.
Som stále hladná, čo s tým? Počas prvých mesiacov budete mať chuť na “niečo malé”. Nejedzte dvakrát toľko, ale prispôsobte svoj jedálniček. Môžete napríklad variť ľahšie jedlá a dopriať si “niečo malé” neskôr, keď budete hladná.
Počas tehotenstva je dobré sa niektorým jedlám vyhnúť, niektoré sú doslova zakázané.
Vynechajte:
Obmedzte:
Vaše zdravie je v tehotenstve veľmi dôležité. Pôrodná asistentka a váš lekár, vám odpovedia na všetky otázky a obavy.